Pages

bilgi paylaşım ve yayım hattı:
iphone, ipad, ios, cydia, apple, android, ics, installous, gezi, driver, linux, oyun

26 Mayıs 2012 Cumartesi

Jailbreak iOS 5.1.1 (Iphone 3GS/4/4S/iPad2/iPad3/Ipod Touch) - Resimli anlatım

02 Eylül 2012: Bu sayfadaki yorum bölümünden sorduğunuz sorulara sistemden kaynaklanan bir problemden ötürü YANIT VERMİYORUM/VEREMİYORUM!Lütfen sorularınız için iOs 5.1.1 soru cevap bölümü iphone 3g-3gs-4-4s/ipod touch/ipad 2-new adresini kullanın.
26 Mayıs 2012: Yazı güncellendi. 5.1.1 9b208 sürümü yayınlandığından ona ilişkin düzeltme yapıldı.
29 Mayıs 2012: Absinthe 5.1.1 9b208 için yeni update çıkardı. Onun bilgisi eklendi.
11 Haziran 2012: Birçok sorunu çözen Absinthe 2.0.4 versiyonu eklendi.
Yeni bir jailbreak serüveni ile karşınızdayım. Bugün yapacağımız şey 5.1.1 jailbreak'i. Absinthe tarafından çıkartılan bu jailbreak'i uygulamak 5.1.1'e update etmek dahil (5.0.1'den update ediyorum ben) toplamda yaklaşık olarak seçeceğiniz işlem türüne göre 1 saatinizi alacak. Kısaca oldukça boş bir zamanınız olduğundan emin olun.
Ayrıca işlem sırasında karşılaşabileceğiniz sorunlardan sorumlu olmadığımı belirtmek isterim. Sonra külahları değişmeyelim. Tamam, sakin olun. Zaten %99,9 bir sorun yaşamayacaksınız!

İşte başlıyoruz.

1) iTunes'u son sürüme güncelleyin. Birçok olası sorunun kaynağını kurutmuş olursunuz böylelikle. Direkt olarak itunes içinden aşağıdaki fotoda görülen şekilde güncelleme yapabilirsiniz.


İndirmek için ise: http://www.apple.com/itunes/download/

2) Aletinizi bilgisayarınıza bağlayıp Satın Alınanları Aktar (Eş zamanla) ve Yedekle yapınız. İkisini de ayrı ayrı yaptığınızdan emin olun. Benim anlatımımda aynı greenp0ison'daki gibi jailbreak işlemi daha kısa sürsün diye yedekten geri yükleme yapacağız (önerilen de bu). YEDEKLEME YAPMAYI UNUTMAYINIZ! Şayet yedek almazsanız tüm verilerinizi kaybedebilirsiniz!


3) Absinthe v2.0.4'ün Windows versiyonunu buradan veya buradan veya buradan indirin (jailbreak aracımız bu). Şayet Linux veya Mac'te işlem yapacaksanız veya herhangi bir hata ile karşılaşırsanız size uygun sürüm için ya da daha güncel sürüm var mı diye bu adrese gidip bakınız.

4) Aletimizi 5.1.1 versiyonuna güncelleyelim.
Burada genelde yaptığım hatırlatmayı yapmak isterim. Şayet siz bu işlemi yaparken 5.1.1'den daha yeni bir versiyon varsa ve daha önceden aletinizi hiç jailbreak yapmadıysanız o zaman bu güncellemeyi YAPAMAZSINIZ!

Hata alan arkadaşların geneli bundan ötürü hata alıyorlar. Blogumdaki 5.0.1 güncellemesini yapmak istiyor ama hata kodları izin vermiyor. Demem o ki sizin için yeni versiyona çıkacak jailbreak'i beklemek dışında yapılacak bir şey yok. Daha önceden jailbreak yaptıysanız Cydia'yı çalıştırdığınızda tepede SHSH karşısında versiyon numaraları göreceksiniz. Orada 5.1.1 varsa bu işlemi yapabilirsiniz (nasılını burada anlatmıyorum yorumdan sorunuz).

Gelelim güncellemeye. Şu an 5.1.1 son versiyon olduğu için aletimizi takıp direkt olarak iTunes içinden sürüm güncelle demek yetiyor.
5.0.1 veya 5.1'de idiyseniz ve jailbreak yapmış haldeyseniz 5.1.1'e telefondan üstünden güncelleme sırasında hata alabilirsiniz... Apple bir şekilde OTA'lı update'i engellemiş nasılını bilmiyorum.

ÖZETLE!!! Yapacağınız şey iTunes'u açmak ve güncelle butonuna basmak.

EDİT: Absinthe yeni çıkardığı sürümle iphone'daki yeni versiyona uygulanamayan jailbreak sorununu çözdüğünden aşağıdaki kısma ihtiyacınız yok. Yine de elle güncelleme dosyasını aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

Apple yayınladığı yeni update ile birlikte jailbreak'in önüne geçmeye çalışıyor. Bu sebepten ötürü iTunes üstünden güncelle demek artık absinthe'in çalışmayacağı 5.1.1 (9b208)'i indirtmiş oluyor.
O yüzden yapmanız aşağıdaki bağlantılardan aletinize uygun ipsw dosyasını indirmek (ortalam 750 mb'lık bir dosya):

Iphone 3GS
Iphone 4
Iphone 4s 
Ipad
Ipad 2 Wifi
Ipad 2 Gsm
Ipad 2 Wifi (R2)
Ipad 3 Wifi
Ipad 3 Gsm
Ipod Touch 3G
Ipod Touch 4G

Buradaki dosyayı indirdikten sonra iTunes içinde Shift tuşuna basılı tutarken Güncelle butonuna basacaksınız. Karşınıza çıkan pencereden indirdiğiniz ipsw dosyasını gösterdiğiniz anda güncelleme başlayacak.


b) Güncelleme işlemi internet hızınıza göre (750 mb dosya indirecek) yaklaşık 15 dakika ile 2 saat arası değişebilir. Daha önceden 5.1.1 versiyonu ipsw dosyasını indirmiş durumda iseniz o zaman güncelle tuşuna shift tuşuna basılı tutarken basıp sonra dosyayı seçmeniz işlemi hızlandıracaktır.

Neticede güncelleme başlayacak.

Güncelleme bitene kadar iTunes üstünden bir şey yapmayın ve aletinizi usb'den sökmeyin. Yalnızca bekleyin :)

Buradan sonrası seçimli:
5a) Benim tercihim ve şimdiye kadar hep yaptığım şey olanın üstüne güncellemeyi kurmak ve jailbreak'e tabii tutmak. Genelde tam tersi b şıkkında anlattığım verileri silip öyle jailbreak etmeyi öneriyorlar ama onu biraz gereksiz buluyorum. Tercih sizin. Bu yol çok daha kısa onu belirteyim.

Burada yapacağınız şey verileri silmemek :) Bunun kötü yanı aslen şu: şayet önceden jailbreak'iniz varsa ve installous ile programlar kurduysanız işlem sonrasında hata mesajları alabiliyorsunuz.

Zira jailbreak yapmış olmanıza rağmen Installous kurulu olmuyor. O kurulu olmayınca da daha evvel elinizi kolunuzu sallayarak kurduğunuz programlar geri yüklenemiyor.
Ayrıca jailbreak işlemi biraz uzun sürüyor. Gerçi ben daha önce 5.0.1'e geçerken böyle yaptım. Zaten en sonunda siz de benim 5.0.1'de yaptıklarımı yapacaksınız. Onlar nedir derseniz: installous kurup yedekten geri yüklemek. Ben buna göre anlatmaya devam edeceğim.


5b) Seçimli demiştim ama bu aşamaya hiç gerek yok. Eski versiyonlarda installous programlarına verdiği hatayı bu versiyonda vermiyor. Kısaca buna gerek kalmıyor.
 Bu yolda aletinizdeki tüm verileri sileceğiz. İsterseniz siz bu adım yerine 4a'yi deneyebilirsiniz. Dediğim gibi benim anlatımım 4a için devam edecek ama bunda da çok farklı bir şey yok. En son adımda yedekten geri yükleme yapacaksınız.
Bu işlem biraz daha uzun ama daha düzenli. UZUNDAN KASTIM GERÇEKTEN UZUN! BİRKAÇ SAAT SÜRECEĞİ GARANTİ GİBİ BİR ŞEY! Bunun sebebini Apple şurada anlatmış. Özetleyecek olursam tüm verileri geri döndürülemez biçimde silmeye çalışıyor. İş bu sebepten oldukça uzun zaman alıyor.
4a yolu daha kısa sürüyor ama biraz ortalığı karıştırma olasılığı var onun da. Tercih tamamen size ait.

Her neyse, yapacağımız şey tüm verileri silmek. Bunun için aletinizde Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm içeriği ve ayarları sil kısmına tıklıyoruz.


Bu işlemden sonra aletiniz kapanacak ve birkaç saat bekleyeceksiniz. Benimkisi (ipod touch 4 - 8 gb) ve bir defa denedim yaklaşık 2 saat sürdü. Bazen işlem öylece takılı kalabiliyor. Yani sabah kalkıp hiçbir şey olmamış aynen kaldığı yerde bulabiliyorsunuz.
Şayet verileri sil dediniz ve 2 saat sonra bile aynı dönen simgeyi görüyorsanız o zaman HOME + Power tuşuna basılı tutarak aletin yeniden açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu tür durumlarda genelde hiçbir veriniz kaybolmamış oluyor. Şayet yine de verileriniz kaybolmuş durumda görürseniz o vakit yedekten geri yükleme yapınız.


Bu işlem bittikten sonra telefonunuz açılacak.

6) Güncelleme bitti sırada absinthe ile jailbreak yapmak var.
Daha önce indirdiğimiz zip dosyasının içinden "absinthe-win-2.0.4.exe" isimli dosyayı masaüstüne çıkarın. Çift tıklayarak çalıştırın. Güvenlik uyarısı verirse kabul edin. Bir dos penceresinden dosya çıkarımı yapacak.
DİKKAT İLK TIKLADIĞINIZDA DOSYALARI ÇIKARTMIŞ OLACAK SADECE JAİLBREAK İŞLEMİ BAŞLAMAYACAK!!!
Nihayetinde işlem bittiğinde masaüstünüzde "absinthe-win-2.0.4" isimli bir klasör olacak. O klasörün içinde "absinthe.exe" diye bir dosya olacak. Bu dosyaya tıklayın.

Güvenlik uyarısı verecektir, tamam deyin. Aletiniz zaten usb'de takılı olmalı. Öyleyse bir süre beklediğinizde karşınıza tam olarak şu ekran gelmeli:


Dikkatinizi çektiği üzere altı çizili kısımda aletiniz ve model numarası, üstündeki ios versiyonu gibi bilgiler mevcut. Buradaki yazı görüldüğünde aşağıdaki Jailbreak yazısı tıklanabilir hale geliyor. Şayet yukarıdaki bilgilerde bir hata varsa o vakit Jailbreak butonu tıklanamaz halde, silik duruyor.
Eh, tahmin edebileceğiniz gibi şimdi yapmamız gereken Jailbreak butonuna tıklamak.

 

İşlem bitene kadar arkanıza yaslanın ve bekleyin. En geç 15 dakika sonra işlem bitmiş olmalı. Eğer takılı kalırsa karşınıza saçma bir windows hata ayıklayıcısı çıkabilir. İlk deneyişimde benim öyle bir hata çıktı.
Böyle bir durumla karşılaşırsanız heyecan yapmayın. "Programı kapat" dedikten sonra aletinizi usb'den sökün. Home tuşuna basılı tutarken power tuşuna da basılı tutmaya başlayın. Alet restart atana kadar basılı tutmaya devam edin.
Alet açıldığında usb'den bağlayın ve Absinthe programını yeniden çalıştırın. Son olarak Jailbreak düğmesine basın.

Tam olarak emin olmamakla birlikte bu tür hataların sebebi serverlardaki aşırı yüklenme gibi duruyor. Belki program bazlı bir sorun da olabilir. Şimdiden 2.0 versiyonu üstüne 2.0.1 gelmiş durumda ne de olsa :) O yüzden ne yaparsanız yapın sorun düzelmezse daha yeni versiyon var mı diye 3. bölümde verdiğim şu adrese gidip kontrol edin.

Benim en son aşamada şöyle bir hata çıktı karşıma: "ERROR: Could not connect to lockdown. Aborting".Buna rağmen Cydia yüklenmişti. Cydia'yı arama kısmından bulup çalıştırdığımda herhangi bir problem karşılaşmaksızın kullanmaya başladım.
Cydia'nın işlemi yaklaşık 4-5 dakika sürüyor. Dosya sistemi hazırlandıktan sonra alet restart atıyor.

Sonrasında her şey güllük gülistanlık oluyor. Geçmiş olsun.
Jailbreakli aletinizi kullanmaya başlayabilirsiniz!

---

Buradan sonra installous yüklemek ve diğer konularda bilgi almak isterseniz aşağıdaki bağlantılardan yardım alabilirsiniz. Başka bir konuda yardıma ihtiyacınız olursa yorum bölümünden yorumda bulunabilirsiniz (yorumları onaylayıp yayınlıyorum bu sebeple tekrar tekrar yorum yazmayınız lütfen).

Bu sayfadaki yorum bölümünden sorduğunuz sorulara sistemden kaynaklanan bir problemden ötürü yanıt veremiyorum! Lütfen sorularınız için iOs 5.1.1 soru cevap bölümü iphone 3g-3gs-4-4s/ipod touch/ipad 2-new adresini kullanın.PROGRAMLARI ÜCRETSİZ OLARAK DENEMEK İÇİN INSTALLOUS UYGULAMASINI YÜKLEMENİZ GEREKİYOR. INSTALLOUS NASIL YÜKLENİR VE NE İŞE YARAR BU KONUDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN.

Iphone/Ipod Touch 3g/3gs/4g bilgisayar (pc) üzerinden dosyalara ipa dosyaları kurmak, dosyalara erişmek silmek

iOs Gerekli Yazilim Rehberi - Programlar - 1 (2011)  

Kredi kartsız iTunes hesabı açma (2012 güncel) 

Cydia nedir? Yalnizca installous kurmak icin mi var?


Cydia kullanmadan ifunbox/ifile ile .deb dosyası nasıl kurulur?

iOs ile alakalı tüm problemleriniz için genel adres! 

217 yorum:

 1. İphone4' ü yurt dışından getirttirdim burda güncelleme yapıyor şu an 5.1 yüklü. Bir sıkıntı yaratmaz dimi bun uygulasam jeilbreaki

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sim kilitli degilse (ki degildir 5.1 olduguna gore) rahatlikla uygulayabilirsiniz.

   Yalnizca sim kilitli alet sahiplerinin direkt bu sekilde uygulamamasi gerekiyor.

   Sil
  2. sim kilitlilerde nasıl uygulamamız lazım benim sim kiltli

   Sil
  3. benim cihazda sim kilitli kilidi nasıl açabilirim

   Sil
  4. 5.1.1'e direkt olarka guncellendiyse acma imkani yok. Baseband korunduysa baseband numaranizla google'da aratiniz.

   Sil
 2. Kardeşim İpad2 de şimdi denedim ilk denememde tamamdır.Emeğine sağlık,çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 3. bende iphone 4s var yurt disindan aldim aldigimda uzerinde 5.0.1 surumu vardi nasil oldu anlamadan surumu 5.1e guncellemisim.Sim kiliti var mi bilmiyorum(ogrenmenin bir yolu var mi?) suana kadar hic jailbreak yapmadim sorum su ki bu guncellemeyi ben yapabilir miyim yani 5.1 surumune uygulayabilir miyim?Biraz uzun oldu kusura bakmayin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sim kilitli olsa telefon olarak kullanamazdiniz.

   Kisaca yukaridaki anlatima gore jailbreak yapmanizda hic sakinca yok. Adimlari takip edin yeter, iciniz rahat olsun.

   Kolay gelsin.

   Sil
  2. kardes jailbreak islemi yarida kalir yada yapamazsak ne kotu ihtimalle ne olur?ilk jailbreak yapacagim birsey olacak telefona diye korkuyorum

   Sil
  3. Hicbir sey olmaz. iTunes ustunden restore (geri yukleme) yaptiginiz anda jailbreak islemi oncesine doner. Jailbreak neredeyse sifir sorun cikartan bir sey. Denemekten cekinmeyin.

   Sil
 4. iphone 4s surum 5.1 var bende hic jailbreak yapilmadi yani hic shsh numarasi yada cydia yok telefonda sizin aciklamalarinizda bir yer dikkatimi cekti
  "Şayet siz bu işlemi yaparken 5.1.1'den daha yeni bir versiyon varsa ve daha önceden aletinizi hiç jailbreak yapmadıysanız o zaman bu güncellemeyi YAPAMAZSINIZ!"
  daha onceden jailbreak yapilmadi bir sorun olur mu?Ve sim kilidi hakkinda detayli bir bilgi alacagim bir yer var mi?Simdiden tesekkur ediyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Su an sorun olmadan yapabilirsiniz. Ayrica onu gecin zaten once 5.1.1'e guncelleyeceksiniz. Yani 5.1.1'e guncellemeden jailbreak yapamazsiniz. 5.1.1'e guncellendikten sonra da ortada bir problem kalmiyor.
   Kisaca ortada sizin acinizdan bir sorun yok.

   Daha once de dedigim gibi 5.1 icin hem de 4s icin benim bildigim bir sim kilit cozme yontemi YOK! Oyle bir yontem olmadigindan 5.1 ustunde herhangi bir sorun olmadan kullaniyorduysaniz yeni versiyonda da rahatca kullanirsiniz.

   Sil
 5. telefon iphone 4s hic jailbreak yapilmadi shsh kaydi yada cydia yok uzerinde surum 5.1 sim lock olup olmadigi hakkinda bir bilgim yok bu telefona jailbreak yapsam bir sorun olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Daha once de dedigim gibi 5.1 icin hem de 4s icin benim bildigim bir sim kilit cozme yontemi YOK! Oyle bir yontem olmadigindan 5.1 ustunde herhangi bir sorun olmadan kullaniyorduysaniz yeni versiyonda da rahatca kullanirsiniz."

   Sil
 6. Bugun baya bir basinizi agrittim ama bir sorum daha olacak iphoneyi pc ye bagladim daha oncesinde itunes'i son surumune guncelledim telefon pcye bagli iken sag koseden telefonun ismine sag tiklayip yedekle yapmak istiyorum ama cikan tek sey eject yani cikar ona tiklayincada haliyle birsey olmuyor nerde yanlis yapiyorum?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha once o bilgisayardaki itunes ustunde eslesme yapmadiginiz manasina geliyor olabilir.
   Ilk taktiginiz anda eslestireyim mi diye sormasi gerek ya da en azindan sifirlarim bak akilli ol gibisinden bir uyari vermeli.

   Sil
 7. tesekkur ediyorum sizi baya bir ugrastirdim ama sonucta jailbreak sorunsuz bir sekilde oldu ne desem ne yapsam tesekkur etmekten baska o kadar guzel aciklamissiniz ki emeginize yureginize saglik..

  YanıtlaSil
 8. hayırlı gün iphone 4 kullanıyorum 5.1.1 versiyonda jailbreak yaptım sonra "ERROR Device already jailbroken Detected untether" bu uyarıyı alıyorum ama telefonda degişen bir şey yok bu konu hakkında bilgi verebilirmisiniz selamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hali hazirda zaten jailbreak yapmissiniz demek ki. Eger oyle ise Cydia icinden Rocky Racoon isimli untether edici uygulamayi kurmaniz yeterli sizin icin. Tekrardan jailbreak yapmaniza gerek yok.

   Sil
 9. meraba arkadaslar bende ıphone 3gs 5.1.1 sürümü var bunu denedim ama olmadı bilgisayar islerinden cok anlamam bana acıklamalı bir sekilde yardım edebilecek biri varmı ? yasadıgım sorun bu absinthe programına bagladıgımda sürekli hata penceresi cıkıyor ne yapmalıyım makinam bozulacaksa hic olmasın ama bana saglıklı bir bilgi verebilecek biri varmı acaba ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Denedim ama olmadi.". Hastayim bu soze.

   Absinthe acinca ne hatasi aliyorsunuz? Absinthe'in en guncel versiyonunu cektiniz mi?

   Makinaniz bozulmaz ama bu haliyle size yardimci olamam. Daha fazla bilgi verin lutfen.

   Sil
 10. iyi günler verdiginiz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Cydia açilmiyor açılacak gibi oluyor fakat açılmıyor bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  YanıtlaSil
 11. valla ne deseydim kardes denedim süper oldu yardım edinmi ? bu yukarıdaki herseyi yaptım absinthe programını actım hata geldi hata gelirse yapın denilen bu restart islemini yaptım tekrar denedim olmadı yani denedim ama olmadı ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hata mesaji olarak ne gorunmustu? Daha once alette tethered bile olsa jailbreak var miydi?
   Yapabileceginiz restore yapip, yeniden jailbreak yapmayi denemek. 3gs'de ozel bir sorunu olduguna dair bir ibare var mi diye arastirdim herhangi bir sikayette bulunani gormedim.

   Sil
 12. bu işlemleri windows xp de yapabilir miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kagit ustunde bir sorun olmadan yapabiliyor olmaniz gerek. Kendim denemedim ama simdiye kadar hic olmadi diyen duymadim.

   Sil
 13. iyi akşamlar sizin verdiğiniz bilgilerle jaibreak yaptım teşekkürlerimi bir borç bilirim hakkınızı helal edin.Cydia DAN indirdiğim uygulamaları ki bunlar deck activator lockinfo gibi kilitli ekrandan nasıl silebilirim selamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. lockinfo gibi uygulamalari tamamen kaldirmak icin cydia icinden manage > packages > program adi > modify > remove ile kaldirabilirsiniz.
   sadece kilit ekranindan kaldirmak istiyorsaniz ayarlar kismindan yapabiliyor olmaniz gerek.

   Sil
 14. TŞKLER SAOLUN ELLERİNİZ DERT GÖRMESİN

  YanıtlaSil
 15. bende 3gs var sürümü 5.1.1 daha once hıc jailbreak yapmadım. benim telefonumma da olur mu ?

  YanıtlaSil
 16. Suat Bey,
  Yurtdışından sim kilitli iphone 4 aldım. Telefonu yurtdışındayken ilgili GSM operatörüne ait bir sim kart ile aktif edip Türkiye ye getirdim. Burada i-tunes ile 5.1.1 sürümüne güncelledim. Şimdi sim kilitli olduğu için yeniden aktif etmemi istiyor. Bu durumu nasıl çözebilirim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konularda cok fazla bilgim yok, kusura bakmayin.

   Sil
 17. butun adımları tam yaptım amao hatayı verdi en son cıkan error falan .ve cydia kurulmadı neden ve napmam lazım ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tekrar deneyin. yogunluktan sacmalayabiliyor bazen.

   Sil
 18. telefondan da güncelleme yapamıyorum hata veriyor.İtunes da da güncelle silik gözüküyor.İphone yazılımı güncel. 12 haziran tarihinde güncelleme olup olmadığı tekrar denetlenecektir diyor nasıl güncelleme yapacağım ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaten son surumde oldugunuzdan oyle oluyor olabilir mi?

   Telefondan Ayarlar > genel > hakkinda
   kisminda yaziyordur hali hazirdaki versiyonunuz. Oradan bir bakin. Sayet 5.1.1 degilse o zaman tekrar yorum birakin, baska bir yolla guncelleme onerisinde bulunurum.

   Sil
 19. benim telefonum jail breakli 5.0.1 güncelliyemiyorum normal şekilde telefondan 5.1.1 sürümüne yardım eder misn ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1) Once yedek alin. Sonra restore edin. Ardindan guncellemeyi deneyin.

   2) 1. yol ise yaramazsa o vakit dns'lerinizi degistirip tekrar deneyin.

   3) 2. yol da ise yaramazsa hosts dosyanizin icine su satiri ekleyin:
   74.208.10.249 gs.apple.com
   tekrar guncellemeyi deneyin. ise yaramasi gerek.

   Yine olmazsa tekrar yorum birakin.

   Sil
 20. sa ya kardesım bende ıphone 4 var teknosadan almıstım ılk defa jıllbreak yaptım ama telefon mahvoldlu ekranın altında sabıt duran 4 menu yerı suan yok rehber mesajlar safarı kamera fotograflar ıpod facebook gıbı ana uygulamaların sekmesı yok suan bıldıgın psıkolıjım bouldu telefon bos bır kutu gıbı ısın kotusu usb olarak suan pc de tanımıyo byardım edermısın ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Usb'den bagladiginizda itunes hic mi gormuyor aleti? Restore yapmaniz normalde yeterli gelecektir.

   Telefon ustunden home + power tuslarina ayni anda basili tutmaya baslayin. 10-15 saniye sonra tamamen kapanip acilacaktir alet.

   Restore yapamiyor ve yukaridaki yolla acilmiyorsa servise goturmeniz en iyisi. Jailbreakten oturu garantiye bir sey olmuyor, o yuzden iciniz rahat olsun.

   Sil
 21. jailbreak yükleme sırasında telefonunum model numarası yerine şu şekilde hata verdi
  ERROR:device has a passcode set!if a passcode is set,the jailbreak procedure will most likely fail.unplug device,go to settings and disable the passcode,then plug it back in.
  ne yapmam gerekiyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Telefonunuzda sifre aktif, ayarlardan sifreyi deaktif edin

   Sil
 22. bende suan jailbreak yapmaya calısıyrum 4s war guncellemyı yaptım surumu5.1.1 olarak ılk asama geldı jailbreak yazısına tıkladım fakat ılk asamada az bır mavı dolum yaptı orda kaldı ılerlemıyor ne yapmam gerek acaba ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aleti usb'den sokun. Hata verecektir. Sonra tekrar takin ve yeniden deneyin.

   Sil
 23. arkadaşım absinthe 2.0.1 ile absinthe 2.0 arasındaki farklar nelerdir ? Ben absinthe 2.0 ile jailbreak yaptım 2.0.1 ya da 2.0.2 yapmama gerek var mı ? (cihazım iphone 4s)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaten jailbreak yaptiniz ve bir problem yasamiyorsaniz tekrardan bir sey yapmaniza gerek yok.

   Sil
  2. teşekkürler

   Sil
 24. ERROR: Could not connect to lockdown. Aborting Alan arkadaşlar Yukarıdaki İPSW Dosyalarını Backup SHİFT Tuşuna basarak yüklesin Daha Sonra Jailbreak yapsınlar ben denedim oldu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilgilendirme icin tesekkurler.
   Alet neydi acaba? 3gs, 4, 4s?

   Sil
 25. merhabalar benim tlf ıphone 4 5.1.1 sürümü Jailbreak yaptım ama sonrasında telefonu kapatıp açtıgımda cydia,safari ,instalous ve indirdigim seyler hiçbiri açılmıyor ve youtube da videoları buluyor ama açmıyor ne yapmam lazım?iki kere denedim ve aynı oluyor.

  YanıtlaSil
 26. deniyorum demiyorum olmuyor daha doğrusu windows 7 pc masaüstüne çıkarıp çift tıklayıp açıyorum siyah pencerede açıp kodlama yapıyor tam bilmiyor ne olduğunu sonra pencere kapanıyor ve absinthe penceresi çıkmıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Duzgun okumuyorsunuz yazilanlari;
   "Daha önce indirdiğimiz zip dosyasının içinden "absinthe-win-2.0.1.exe" isimli dosyayı masaüstüne çıkarın. Çift tıklayarak çalıştırın. Güvenlik uyarısı verirse kabul edin. Bir dos penceresinden dosya çıkarımı yapacak. Nihayetinde işlem bittiğinde masaüstünüzde "absinthe-win-2.0.1" isimli bir klasör olacak. O klasörün içinde "absinthe.exe" diye bir dosya olacak. Bu dosyaya tıklayın."

   Kisaca tikladiginiz dosya yeni bir klasor olusturuyor. Onun icindeki dosyayi calistiracaksiniz.

   Sil
 27. merhaba,3gs kullanıyorum ve anlattığınız yollarla jalibreak yapmaya calıstım.absinthe 2.0.2 versiyonuyla jailbreak yaptım ve işlem tamamlandı.daha sonra cydia tıkladığımda telefon kapanıp tekrar açıldı ve kişiler,mesajlar ve mail imgeleri telefondan gitti. absinthe 2.0.4 (son versyion) ile tekrar j.break yapmaya çalıştım ama başarılı olamadım.restore yaptım telefonu restartladım fakat hiçbirşey çare olmadı. başka ne yapabilirim. telefonumda varolan herşey şu an için görünmüyor.Kşiler,mesajlar ,fotoğraflar v.b.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Restore yaptiginizda geri gelmedi mi simgeler? Basarisiz mi oldu restore girisimi? Hata vermedi ama simgeler de geri gelmedi mi?

   Yeni bastan 5.1.1 kurmayi veya daha onceki versiyonlardan birisini kurmayi denediniz mi? ipsw dosyasini indirip guncelle kismina shift ile basmayi deneyip ipsw dosyasini gostermeyi denediniz mi?

   Sizinkine benzer bir tane problem buldum. Onda soylenen Cydia'yi daha jailbreak islemi bitmeden baslatmanin boyle bir hataya yol acabilecegi soyleniyordu.

   Sil
 28. device already jalbroken!detected untether uyarısı veriyor.alet 3gs
  absinthe 2.0.2 ile kurdum.cydia açınca tel kapanıp açıldı ve kişiler,fotoğraflar,mesajlar ve mail gibi ikonlar gitti.
  daha sonra absnthe 2.0.4 (son versiyon) indirdim.onula denedim ama sürekli yukarıdaki hatayı veriyor.sanırım hatada zaten yüklü diyor ama alette ne cydia var nede eski varolan önemli ikonlar.restore yaptım. anlattığınızın dışında yapabilceğim başka birşey varmı.teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alet zaten jailbreak yapilmis diyor uyarida. Bir sekilde jbli oldugunu dusunuyor.
   Restore yapip tekrar jailbreak yapmayi denemek disinda yapabileceginiz bir sey yok.

   Sil
 29. YA USTA BU PROGRAMI BIR TURLU CALISTIRAMADIM DOS EKRANI GELIYOR PROGRAM DEVREYE GIRMIYO

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O dosya ekranindan sonra actiginiz yere bir klasor olusturuyor! Onun icinde bir absinthe.exe daha var, ona tiklayacaksiniz.

   Sil
 30. Cihazım iPhone 4s absinthe 2.0 jailbreak yaptım.Oluşturduğum klasörler,ayarlar vb. şeyler jalbreaksiz haline göre 2-3 saniye daha geç açılıyor.Jailbreak'i sorunsuz yaptım cydia,installous.. sorunsuz çalışıyor ama eski haline göre daha yavaş açılıyor klasörler ve aç-kapa tuşuna basıp telefonu beklemeye alınca gelen ses 2-3 saniye sonra geliyor.Sizce bu normal mi ? Restore edip jailbreaksiz kulanayım mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence restore yapin, arkasindan tekrar jailbreak yapip yeniden deneyin. Bu defa absinthe 2.0 yerine 2.0.4 versiyonunu deneyin.

   Sil
 31. Merhaba, msj yazdım ama görünmedi iki kere çıkarsa kusura bakmayın. Öncelikle mükemmel anlatım için teşekkür ederim. kendi kendime anlatıyormuş gibi hissettim. 4s i jailbreak yaptım herşey oldu. installousdan bi deneme de yaptım sorun yok. fakat 5.0.1 versiyonuna geri dönüp bir deneme yapayım tekrar jailbreak yaparım dedim fakat geri yükleme sırasında bu yükleme firewire yüklemesi içermez sadece takvim kişiler notlar vs yüklenir diyince birşeylerin yanlış olduğunu fark ettim. tüm anlatılanları altındaki ilgili linkleri de okudum. Bu shsh kaydı tam olarak nedir ve ne işe yarar umbrella diye birşey buldum telefona yedekleyince sonra bu kaydı nasıl buluruz vs.Anlatım için ilgili bir link verebilirmisiniz.. Teşekkürler.. iyi günler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 5.0.1'deyken jailbreak yaptiysaniz ekstra bir sey yapmaniza gerek yok aslinda. Sadece hosts dosyasina bir satir ekleyerek 5.0.1'e donebilirsiniz. Tinyumbrella ile isiniz yok su asamada. Zira Cydia otomatik olarak shsh bloblarinin kaydini aliyor. Cydia serveri olan 74.208.10.249 adresini ekleyin su sekilde:

   74.208.10.249 gs.apple.com

   (hosts dosyanizin yeri isletim sisteminize gore degisiyor ama engelli ip'leri asmayi biliyorsaniz hosts dosyanizin nerede oldugunu da biliyorsunuzdur eminim).

   Daha sonrasinda itunes ustunden guncelle butonuna direkt olarak degil shift'e basili tutarken tiklayin. Bu sayede ipsw dosyasi secmenizi isteyecek. 5.0.1 ipsw dosyasini sectiginizde geri downgrade olacaksiniz.

   Cok benzer islemi surada 4 versiyonlari icin anlatmistim, bir fikir verebilir sanirim:
   http://birhelkedolusubilgi.blogspot.com/2010/11/ipod-touch-4g-3g-2giphone-ios-421.html

   Sil
 32. absinthe jailbreak kurulumu bittiginde ne cıkıyor bende Done, enjoy! cıktı bıttımı demek oluyor bu??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen oyle. Bir dakika kadar telefonun kendisine gelmesi icin firsat verin. Sonra Cydia'yi calistirin. Cydia repolari guncelleyecek. Ardindan respring yapayim diyebilir, yapsin.

   Sonra normal kullanima gecebilirsiniz.

   Sil
 33. cydia yı calıstırdım prepering to system fılan cıktı bitti şimdi ama menude hicbişey gozukmuyor kurdugum programlar var ama temel öğeler gözükmüyor bunu nereden düzeltebilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek istediginizi anlayamadim?

   Temel ogelerden kastiniz Mail, Telefon, Sms gibi seyler mi? (Daha once buna benzer hatayi alan birileri yazmisti). Daha evvel jailbreak var miydi sisteminizde?

   Eger vardiysa, o zaman Cydia'dan Sbsettings'i kurun. Sonra ayarlardan > SbSettings > Hide Icons > Hide Mail icon > respring yapin > sonra tekrar Ayarlar > SbSettings > Hide icons > Show Mail icon deyin. Duzelmesi gerek. Bunu kaybolan tum simgeler icin yapin.

   Sayet sorun bundan farkli ise Restore yapin.

   Sil
  2. merhabalar, benzer bir sıkıntı bendede oldu.

   cydia programını çalıştırdım, sistem ayarlarını yaptı, sonra telefona restart yapıp açıldı, gelen ekranda ilk sayfada olması gereken uygulamar ve cydia programı gitmişti. arama kullanarak bulmaya çalıştım ama bulamadı. ayarlar butonu da dahil programların çoğı silindi.
   nasıl düzelte bilirim. geri mi yükleme yapmam gerekiyor?

   syg,

   Sil
  3. Restore yapip tekrar jailbreak yapmayi deneyin. Sonra geri yukleme yaparsiniz.

   Sil
 34. yok jailbreak yapmamıstım daha once sadece videolar, youtube, hava durumu, gazete bayısı var alttakı 4 lü sabit menude yok

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her seyden once iTunes'tan restore yapin. Bu tur sorunlardan sikayet eden kisi sayisi artti. Isterseniz bir sure yeni bir duzeltme iceren versiyon icin bekleyin veya eski absinthe versiyonlarindan birisiyle tekrar jailbreak yapmayi deneyin:

   2.0.1: https://dl.dropbox.com/u/1352963/absinthe-win-2.0.1.zip
   2.0.2: https://dl.dropbox.com/u/1352963/absinthe-win-2.0.2.zip

   En kotu ihtimal tekrar Restore yaparsiniz.

   Sil
  2. tamam bu sefer oldu tşkler..

   Sil
 35. Kardeşim emeğine sağlık. iphone 4s 5.1 den 4s 5.1.1 e güncelleme ve jailbreak tam verdiğin şekliyle oldu. Tşk.

  YanıtlaSil
 36. Kardeşim ben yükledim ama instollous (jailbreak) gelmedi
  Ne yapmalıyım... Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cydia icinden kurdunuz mu installous'u?

   Sil
  2. http://birhelkedolusubilgi.blogspot.com/2010/11/installous-installous-nedir-ne-ise.html

   buradaki anlatimla kurabilirsiniz.

   Sil
  3. Teşekkürler... Sorucağım birkaç soru daha var eğer hesabınız varsa beni facebook üzerinden eklermisiniz adım Erkan Çimenciler

   Sil
  4. Merhaba, bu tur konularda yalnizca buradan destek veriyorum. Sorularinizi buradan sorabilirsiniz. Biliyorsam yardimci olmaya calisirim.

   Kolay gelsin.

   Sil
  5. Peki... Bana bu biraz önceki sitede verdiğiniz gibi hani o fotoğrafta bir site yazdım öyle şeylerde yardım edermisiniz... Çünkü geçen jailbreakımda bir sürü şey görüyordum şimdi hiçbir uygulamayı bulamıyorum mesela siriport barrel gibi.

   Sil
  6. http://birhelkedolusubilgi.blogspot.com/2012/06/cydia-nedir-yalnizca-installous-kurmak.html

   Sanirim aradiginiz sey bu.

   Sil
 37. arkadaşlar olmuyor yapacağınız şey yedekleme yaptıktan sonra telefonu sıfırlayın sonra bana teşekkür edin.

  YanıtlaSil
 38. İlk önce tüm ilginizden ötürü teşekkür etmek isterim Suat bey,
  yukarıdada defalarca belirtdiginiz lakin benim yeniden teyitetme ihtiyacı duyduğum bir sorunu size sormak istedim.
  Elimde bulunan Iphone 4s 32gb 5.1.1 versiyonuna sahip cihaz icin simlock yapabilinir mi bu uygulama ve devamı sayesinde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Iphone 4s icin sim kilit kirma (unlock) yontemi bulunmamaktadir. Kisa bir zamanda da gelecek gibi gorunmuyor. Daha once herkese tavsiye ettigim seyi size de edeyim, bu telefonu hangi ulkeden aldiysaniz orada kaca giderse sattirin ve yeni bir unlocked (sim kilitsiz) telefon alin. Obur turlu seneler boyu ipod olarak kullanma riskiniz var.

   Sil
 39. ben güncelleme olayını itunes yerine ipodun içinden yapsam olurmu? zaten jailbreaklide oyunları suratıma falan kapıyor yeni sürümü denemek istiyorum (ram olayı yüzünden reboot la falan uğraşmaktan bıktımda)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nasil yaptiginizin bir onemi yok aslinda. Daha onceden jailbreak varsa alet icinden guncellemeye izin vermiyor ve hata veriyor. Deneyin ve gorun.

   Sil
 40. benim dns ayarları falan değiştirilmiş güncelleme denesem olur mu (64 GB olduğu için oyunlara ayrı bir taşınabilir harddisk alıcam daha yapmadım)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek istediginizi anlamadim. Guncellemenin dns degistirme vs ile alakasi yok. Online guncellemeye sayet jailbreak'li iseniz izin vermiyor Apple. Tum ipsw dosyasini indirtiyor.

   Anlatimdaki adimlari takip edin.

   Sil
 41. aklıma takılan bir şey var ben telefonu(4s 5.1.1) aldıktan 2 gün sonra jb yaptım ve öncesinde hiç arama gelmedi. arama gelirken cevapla ve reddet diye iki tuş çıkıyor normalde de böylemi yoksa jb yüzünden mi böyle, eğer jb yüzünden ise nasıl eski haline(sürüklemeli) getirebilirim ve rehberi nasıl sime aktarırım (simmanager çalışmıyor)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ekran kitliyken kaydirma cubugu cikar, degilken cevapla ve reddet. eger durum boyleyse bunda anormal olan bir sey yok. kilitli degilken oyle geliyorsa bir seyler yuklemis olabilirsiniz. normalde jailbreak'in boyle bir etkisi yok.

   sim manager disinda rehberi sime aktaran bircok uygulama olmasi gerek. cydia'dan arastirabilirsiniz (direkt uygulama adi veremiyorum cunku hicbirisini kullanmadim).

   Sil
 42. en kral jailbreak'im bu oldu.. dertsiz tasasız zahmetsiz... 3gs de jail yaparken neler çekiyorduk.. 5 dakika sürmedi bitmesi.. teşekkürler...

  YanıtlaSil
 43. ya ben yorumları okumadan yapmtım benımkı sım kılıtlıydı guncelledım sımdı napıcam yardım edın lutfen :'(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yapilacak bir sey varsa bile ben bilmiyorum. Kaldi ki oldugunu zannetmiyorum.
   Gecmis olsun.

   Sil
 44. Öncelikle ayrıntılı anlatımınız için teşekkürler. Ben iphone 4 ü 4.0.1 den 5.1.1 e güncelleyerek jailbreak yapacağım. Update den sonra telefondaki herşey silinip eski halinemi (fabrika çıkışı) dönüyor?. (ilkdefa update yapacağım için soruyorum) Eğer böyle oluyorsa jailbreakden sonra yedekleri telefona geri atmak daha mantıklı. Böylelikle installousu da yüklemiş olur ve cracklı app ler için sorun yaşamayız. Yanılıyormuyum?.. Ayrıca eğer etkisi varsa telefonun içinin boş olmasıda jailbreak yapımını hızlandırır. Yorumlarınızı bekliyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1) Aletinizin sim kilidi olmadigindan emin olun. Sonra bana hesap sormayin diye bunu belirtiyorum. 5.1.1 icin herhangi bir unlock yok.

   2) Hayir. Guncelleme yapildiginda verilerinize bir sey olmayacak. Sifirlamaya da gerek yok. Ben denedim ve efektif bir sonuc alamadim.
   Buradaki anlatimi izleyerek yapin. Sorun yasamayacaksiniz crackli uygulamalarda (eski versiyonlarda yasaniliyordu ben bu defa yasamadim). Son asama bittiginde Cydia'yi calistiracaksiniz. O filesystem'i hazirlayacak ve sonra reset atacak.
   Alet acildiginda baska hicbir seyi calistirmadan Cydia'yi calistirin. Installous'u kurun. Sonra istediginiz gibi kullanabilirsiniz.

   Sil
 45. kardeş bnde ipod touch 4 var dediğn işlemleri uyguladım cydia yüklenmedi napayım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Restore yapin ve jailbreak islemini tekrar edin.

   Sil
 46. Benim iki sorum var. Jailbreak i geri almak gibi bisey olabiliyomu. Bi de ben ibluever ile telefonun internetine baglanmak istiyorum. Her telefona baglanabiliyomuyum?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Restore yapmak jailbreak'in geri alinmasi manasina geliyor.

   Bu konu hem oldukca basit hem de bir o kadar karisik. Cok duzgun calisan bir uygulama degil ibluever.
   Normal sartlarda bluetoothu olan tum telefonlarla bu isi yapabilmeniz gerekiyor. Zira yapilan sey temel bir islem. Yine de dedigim gibi cok stabil bir cozum degil ibluever. Uzun sure kullanip neticede birakmis birisi olarak soyluyorum bunu.

   Sil
 47. slm benim pc windows 7
  absinthe-mac-2.0.4.dmg olarak çıkıyo uzantı ne olmalı dmg olmadığı kesin yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mac versiyonunu indirmissiniz, windows versiyonunu indirin: https://sites.google.com/site/greenpois0nabsinthe/absinthe-win-2.0.4.zip?attredirects=0

   Sil
 48. merhaba ;
  9b 206 için oluyor peki 9b 208 e güncelledi iphon otomatik olarak ve jailbreak çalışmıyor ne yapmalıyım bana yardımcı olursan çok sewinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Son versiyon absinthe jailbreakiyle yaptiginizda bir sorunla karsilasmamalisiniz.

   https://sites.google.com/site/greenpois0nabsinthe/absinthe-win-2.0.4.zip?attredirects=0 bu adresten 2.0.4'u indirip tekrar deneyin.

   Sil
 49. hocam jaılbreak e tıkladım done enjoy yazısı cıktı kutucuk sonuna kadar geldı kendılıgınden kapanmadı ne yapaım bıttı mı guncelleme kapatayımmı programı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kapatabilirsiniz. Cydia'yi calistirip telefonun yeniden baslamasini bekleyin.

   Gule gule kullanin.

   Sil
 50. s.a ustam cydia soluk kalıyor ama programların hepsi çalışıyor o neden olur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ilk defa duyuyorum boyle bir seyi. Nasil bir goruntu olduguna dair ekran goruntusu ekleyebilir misiniz?
   Cydia'ya tikladiginizda icine girip program vs kurabiliyor musunuz? Sayet kurabiliyorsaniz bir problem olmasa gerek? -emin degilim :|-

   Sil
 51. merhaba;
  hocam gb 908 jailbreak aktif olmuyor yukarıda verdiğiniz linkten 2,0.4 sürümünü indirdim sorunum devam ediyo bana yardımcı olabilimisini 906 da sorun yok 908 de aktif olmuyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Normal sartlarda olmasi gerek, bir fikrim yok maalesef.

   Sil
 52. Merhabalar,Benim iphone 4s 5.1.1 var
  Şu an deniyeceğim bu uygulamayı şimdi iTunes i indiriyorum
  Bir şey olmaz değilmi cihaza kapanmaz inşallah.Cihaz yurtdışı bu arada

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kapanmasi ile vs alakasi yok mevzunun. Yedek almayi unutmayin.
   Kolay gelsin.

   Sil
 53. iphone 3 gs 2 kere jb yapmayı denedim 2 sinde de restore etmek zorunda kaldım jb yaparken telefonda boş alan yok tarzı bi yazı çıkıyor(6 gb boş alan var) jb ye devam ediyorum tel 2. yeniden başlamasını yapıyo ve ekrandaki simgelerin 4ü dışında bütün herşey arama safari falan yok oluyo bu sorunu nasıl düzeltirim benim tele jb olurmu??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Farkli versiyon absinthe deneyin. 2.0.2 versiyonunda buna benzer sikayetleri gormustum bolca. 2.0.1'den itibaren tum versiyonlari deneyin derim.

   Sil
 54. Allah Razı olsun bu kadar kolay olduğu bilmiyordum. :)

  YanıtlaSil
 55. iyi günler dediğniz herseyi yaptım ama tlfnu pc ye baglayıp programa tıkladgmda error yazısı cıkıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Restore yapip tekrar deneyin. Bir yerde hata yapiyor olmalisiniz.

   Ayrica hata mesajinizi ayrintili sekilde yazarsaniz daha saglikli yorumda bulunabilirim.
   Kolay gelsin.

   Sil
 56. Suat bey bende 3gs 5.1.1 var ve jailbreak yaptım guzel ,cydia yıda gördüm fakat safari v.s programlara girdiğimde beni attı telefonu restart ettim ve bir daha açılmadı ekran simsiyah yuvarlak çizgiler dönüyor ne yapmam gerekir acil yardım edermisiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Home ve kapama tusuna basili tutun 15 saniye kadar. Resetlenmesi gerek. Sayet yine ekrana bir sey gelmezse bilgisayara baglayip restore yapmayi deneyin. Bilgisayara bagladiginizda gormuyorsa yapilabilecek pek bir sey yok demektir.

   Bu sorunun neyden kaynaklanmis olabilecegine dair bir fikrim yok lakin jailbreak ile alakasi oldugunu zannetmiyorum.

   Sil
 57. İnanılmaz sade ve güzel anlatım forumların king i seciorum seni usta emeğine saglık

  YanıtlaSil
 58. suat kardeşim benim sorunum şu jailbreak 5.1.1 i sorunsuz yükledim cydia sayesinde cogu önerilen programları yükledim ama yükledigim bi pro yüzünden tel sürekli reset atıyor tel acılmadıgı için de itunes geri yükleme yapamıyorum acil yardım edersen sevinirim tşk

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muhtemelen safe modda acilacaktir arada veya oyle acilmasa bile menuleri acmadan arama kismindan Cydia yazin. Hata veren program tahminimce Folderenhancer. Onu kaldirdiginizda problem duzelecektir.

   Sil
 59. dostum teşekkürler gayet güzel ve açık bir anlatım olmuş. iphone 4 kullanıyourm. silinmiş tüm mesajları bulmaya çalışıyorum bunun için mecburen jailbreak yaptım ama iyi yaptım sanırım. bu arada smslerimle ilgili de yardımcı olabileceğin bir konu varsa sevinirim. Eyvallah...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. http://birhelkedolusubilgi.blogspot.com/2012/06/cydia-nedir-yalnizca-installous-kurmak.html buradaki anlatimdan yararlanarak Cydia icinden Undelete Sms gibi uygulamalari deneyin.

   Bir diger secenek sayet daha evvelsinden yedeginiz varsa (yani mesaji silmeden oncesine ait) o vakit http://www.makeuseof.com/answers/recover-deleted-text-messages-iphone-4/ burada yorumlar kisminda Angie'nin anlatimindan yararlanarak geri getirmeyi deneyebilirsiniz.

   Daha once Cydia'daki uygulama ile sms'leri geri getirmisligim var. Denemekte fayda var.

   Sil
 60. Su an 4s telefonumda 5.1.1 var ve kullanmaktayım. Eğer ben direk jailbreak işlemini yaparsam restore veya güncelleme yapmadan bi sıkıntı yasar mıyım ?

  YanıtlaSil
 61. ben ipad 3 wifi da yaptım harika çalışıyor teşekkürler fakat bişey de sormadan geçemiycem ios 6 ile bize siri gelecekmiş o zaman update yapmayı deneyince updatelenecek dimi kullandığım cihaz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Guncellenir, merak etmeyin. Gule gule kullanin.

   Sil
 62. ipone 3GS 4.3.2 versiyonunu 5.1.1 e güncelledim. absinthe-win-2.0.4 ile Jailbrake yaptım oldu. daha önce Jailbrake ipone 3GS 4.3.2 versiyonunda Jailbrake yapmıştım. 5.1.1 e güncellemeden absinthe-win-2.0.4 çalışmadı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. daha onceki versiyonlari deneyin: 2.0.1'den itibaren:

   2.0.1: https://dl.dropbox.com/u/1352963/absinthe-win-2.0.1.zip
   2.0.2: https://dl.dropbox.com/u/1352963/absinthe-win-2.0.2.zip

   birisi muhtemelen cozer sorununuzu. bazen boyle olabiliyor, niyesini bilmiyorum.

   Sil
 63. suat demirel kardeşim seni eklemek istiyorum facebbok ya da tweet den

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Facebook ve twitter'i yardim amacli kullanmiyorum.

   yine de takip etmek isterseniz twitter adresim: http://www.twitter.com/entrapmen

   Sil
 64. MRB BENDE İPHONE 4S 5.1.1 YUKLU BENIM ÖGRENMEK ISTEDIGIM JEİLBREAK YAPINCA YUKLU OLAN PROGRAM VE OYUNLAR REHBERI KULLANABILIYORMUYUZ YANI TLF FABRIKA AYARLAN
  RINAMI DONUYOR YOKSA OLAN HALININ USTUNEMI JAİLBREAK YAPILIYOR

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ustune kuruluyor. Programlariniz ve rehberiniz aynen duruyor. Zaten isleme baslamadan once bir de yedek aliyorsunuz. Bir sey olacak olursa restore cekip arkasindan yedeginizi geri yukleyebilirsiniz.

   Sil
 65. Merhaba Suat bey ben bi onceki anlattiginiz gibi absinthe indirip cift tiklayip kurdum done joy yazisindan sonra kapattim ve cydia ekranima geldi fakat yukarudaki resimde absinthe simgesi var telefonda ama bende absinthe simgesi yok sadece cydia var bu bir problemmi yani yanlis mi va ? telefonum 4s ve 5.1.1 yuklu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. absinthe simgesi olmasi gerekmiyor zaten.

   cok eskiden bir jailbreak yonteminde vardi o, su an oyle bir sey yok. cydia kurulduysa ve program ekleyip kaldirabiliyorsaniz cydia icinden problem yok demektir.

   Sil
 66. teşekkür ederim belli ki çok uğraşmışsın ama olmazsa nasıl olursa nasıl sürekli başka konuya çıkmışsın kafam karıştı ben senin dediklerini bir bir yaptım ama uygulama olarak cydia yı bulamadım
  yardımcı olur musunu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cydia yoksa jailbreak olmamis demektir.
   Tekrar adim adim okuyarak deneyin. Karisik gorunse bile aslinda degil. Sadece el aliskanligi ve biraz terminolojiye asinalik istiyor.

   Sil
 67. merhaba suat bey anlatımınız için başta teşekkür ederim.Dediklerinizi harfi harfine yaptım. her şey düzgün şekilde çalışıyor. Tek sorun installo yükledikten sonra mesahlar simgesi beyaz oldu bu sorun bendemi var yoksa herkestemi bunu acıklarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen bu sorun ortaya cikabiliyor. Icon dosyasi bozulmus oluyor, cache'de tutuldugundan cache'in temizlenmesi gerekiyor.

   Bunun icin cydia icinde "Respring" isimli bir uygulama var. Onu kurup duzeltebilirsiniz.
   Kolay gelsin.

   Sil
 68. merhaba, jailbreak işlemini yapıyorum. cydiaya tıklıyorum. preparing filesystem diyor ve sonra ekrana döndüğümde ne cydia ne de bir çok kendi programı kalıyor. 3-5 tane simge kalıyor. Ve tekrar restore edip 3 defa denedim. Hep aynısı oldu. Napabilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arama kismindan Cydia'yi aradiginizda cikiyor mu karsiniza? Bir de oradan bakin. Programlarin ikonlari bozuluyor anladigim kadariyla. Daha once onerdigim cydia uygulamasi olan "Respring"'i bir deneyin isterseniz. Tabii bunun icin arama kisminda Cydia'nin cikiyor olmasi gerek.

   Sayet cikmiyorsa farkli versiyon bir absinthe'i deneyin.

   2.0.1: https://dl.dropbox.com/u/1352963/absinthe-win-2.0.1.zip
   2.0.2: https://dl.dropbox.com/u/1352963/absinthe-win-2.0.2.zip

   Sil
 69. merhaba suat bey
  dun aphone 4s aldim uzerinde 5.1.1 yuklu sizin jailbreak yonteminin hepsini okudum soyle bir ibare var

  'Burada genelde yaptığım hatırlatmayı yapmak isterim. Şayet siz bu işlemi yaparken 5.1.1'den daha yeni bir versiyon varsa ve daha önceden aletinizi hiç jailbreak yapmadıysanız o zaman bu güncellemeyi YAPAMAZSINIZ!'

  suan jailbreak yapabilir miyim yapamaz miyim?
  burda bazi arkadaslarin yorumlarinda 5.1.1 veriyona jailbreak attigi hakkinda seyler okudum
  beni aydinlatirsaniz cok memnun olurum

  YanıtlaSil
 70. merhaba suat bey size soyle bir sorum olacak iphoneden iphoneye fotograf yada jailbreakli bir telefondan jailbreak yuklu olmayan bir baska iphoneye program filan atilabiliyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bluetooth uzerinden atilabiliyor mu diye soruyorsaniz bluetooth ve ios cok iyi anlasabilen seyler degil.
   Bluetooth daha ziyade kulaklik, arac kiti gibi aygitlari kullanmak icin var.

   Programlari zaten atamiyor, ozellikle ipa uzantisini engelliyor islem yapmak icin. Jailbreakli telefondan diger telefona kurulan programlari atmaniz ise yaramayacaktir zaten. Jailbreak yapmadan o tur programlari kuramazsiniz.

   Sil
 71. Merhaba suat bey, benim elimde iphone 4s 64 gb var. Yurtdisindan geldi(amerikadan) sim kartimi taktigimda telefonun aktiflestirilmesi gerektigini soyluyor hep. Teelfonun sim kilitli olup olmadigini bilmiyorum. Operatoru de Verizon 12.0 . Simdi ben jailbreak yaparak bu teelfonun etkinlestirilme islemini gecmis mi oluyorum? Jailbreak yaparsam etkinlestirme ekrani gecer mi ve eger simlock deilse bunu telefon olarak kullanabilir miyim? Bu arada ios 5.1.1 version yuklu zaten telefon kendiliginden pc ye bagalnmada. Guncelleyebildi. Bilgi verirseniz sevinirim. Tesekkurler. Buarada gevey simler ile sim kilitli telefonlar kullanilabiliyormus. Ne diyosunuz. Bilgisi olan paylasabilir mi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Verizon simkilitli olarak satiyor. Aktiflestirilmesi gerektigini soyluyorsa sim kilitlidir. Jailbreak ile sim kilidi gecmeniz mumkun degil.

   Verizon telefonla aranildiginda simkilidi kaldirma olayi yapiyor. Surayi inceleyin: https://community.verizonwireless.com/thread/696707?start=0&tstart=0

   Gevey vs gibi seyleri 5.1.1 ile kullanma imkaniniz yok.

   Sil
 72. benim ipodum ilk çıkan olduğu için ios 3.1.3 e kadar güncelliyor ben buna jailbreak yapabilirmiyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 3.1.3 icin jailbreak yapabilirsiniz. Surada anlatim var:
   Turkce - Redsn0w (Donanimhaber): http://forum.donanimhaber.com/m_37559668/tm.htm
   Ingilizce - limera1n: http://www.quickpwn.com/2010/02/jailbreak-ipod-touch-3-1-3.html

   Yedek almayi unutmayin. Kolay gelsin.

   Sil
 73. merhabalar Suat bey, sizin dediğiniz yoldan giderken böyle bir sonuca ulaştık telefonu kullanamıyorum varmıdır acaba bir çözümü teşekkür ederim aldığım uyarı alttadır
  'the attached device is not activated. you need to activate it before it can be used with absinthe

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Guncellememe mi yaptiniz? Sayet oyle ise telefonunuz tugla olmus olabilir. Orada da belirttigim gibi telefonunuz yurt disindan geldiyse sim kilidi olup olmadigini kontrol etmeniz sizin yarariniza olacaktir.

   Sil
 74. bunu yaptıktan sonra ios 6 çıktığında restore felan yapmadan ios 6 yüklersem cydia ile yüklediğim tweak ve programlar ile crackli uygulamalar sorun yaratır mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorun yaratmaz. Sorun yaratacak olanlar deaktif oluyor zaten.

   Sil
 75. suat kerdeşim benim Ipon 4 üm var önceden GEvey le çalışıyordu Jailbreak yapımıştım. bir süre önce yanlışlıkla 5.1.1 yükledim yani günleme yaptım tel. bir daha çalışmadı bu sön sürümü yükledim fakat yine çalıştıramadım. Nedendir.

  YanıtlaSil
 76. Selamlar

  Cihazım AT&T 4S. 5.0.1 ile geldi ve gevey ile unluck ettik. Ardından kullanan kişi cihazı update etmiş ve cihaz 5.1.1'de yeniden unlock olmuş. Bu halinde jb yapılabilir mi? Alternatif çözüm yolları mı mevcut mu?

  Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef yok. 5.1.1 icin veya daha yeni bir surum icin yazilimsal veya fiziksel bir unlock bekleyeceksiniz.

   Sil
 77. Ben iPhone 4s e 5.1.1 surumune jb yaptim sydia falan hepsi oldu aciliyo ancak bu telmalari nasil yapabilirim ve telefonuma sadece cydia ekledi. Hic bir sey silnmedide degismedide saatin kaydiriyorum falan biseyde cikmiyor ne yapmam gerekiyor yardimci olurmusunuz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. http://birhelkedolusubilgi.blogspot.com/2012/06/cydia-nedir-yalnizca-installous-kurmak.html buradaki anlatimi takip edin. Tema, installous gibi seylerin kurulumunu anlattim.

   Sil
 78. Suat kardeş İphone 4 yurtdışı sürüm: 4.3.3. (8J2) bir süre gevey kartla kullandım gevey bozulunca bıraktım. şimdi yukarıdaki anlatımı yapabilirmiyim uygunmudur telefona?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayir. Sizin durumunuz tamamen farkli. Baseband surumunu koruyup guncelleme yapmaniz vs gerekiyor.

   Sil
 79. kardeşim süper bir anlatım, ipadime yaptım sorunsuzca acemi olmama rağmen, çok teşekkür ederim...

  YanıtlaSil
 80. Slm Suat bey benim iphone 3gs var yiğenim bana iyilik olsun diye itunes tan teli update ediyor 4.2.1 den 5.1.1 e geçiyor ve shsh kaydım yedeğim yok şuanda telde sim kart takılı olmasına rağmen aranıyor yazıyor ayrıca imei numarası yok wireless modem yok modem firmware yok bu durumda ne yapabilirim ?

  YanıtlaSil
 81. device already jailbroken Detected stash.

  hatası veriyor Jailbreak deyince en son yerde

  cihaz 3.gs 5.1.1 sürüm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Restore yapip tekrar jailbreak yapmayi deneyin.

   Aletiniz bir sekilde daha evvelden jailbreak yapilmis gibi algilaniyor program tarafindan.

   Sil
 82. Bu anlatım 9B206 da olmuyormu çünki benimkinde olmuyor

  YanıtlaSil
 83. iphone 4 var yurt dışı sürüm:5.1.1(9B206) Modem Firmware:04.12.01 simlock oluyo mu? absinthe-win-2.0.4 yükledim normal hiç bi hata varmedi ama servis yok diyo restore etcem ama modem firmware 06.15 simlock olur mu ?

  YanıtlaSil
 84. merhaba benım iphone 3gs var surumu 4.2.1 acaba bu anlattıklarınızı uygulasam olur mu cydia yı telefondan mı arayacagız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olur, uygulayabilirsiniz.

   Cydia jb islemi sonrasinda telefonunuza kuruluyor ayni diger programlar gibi.

   Sil
 85. guncellemeyı yapamadım 687 gb lık bır dosya ındırıyo sonra fırmwıre dosyası uygun degıl dıyor acaba farklı bı guncelleme seklı var mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dosyayi kendiniz indirip yapabilirsiniz. Sayfada linkler mevcut.

   Sil
 86. abicim kusura bakma rahatsız edıyorum ama ben 4.2.1 surum var 3 gs guncellesemmı

  YanıtlaSil
 87. iyi aksamlar.new ipad durup duruken 4 rakamli sifre ister hale geldi. ne sifreyi biliyorum ne de nasil duzeltebilecegimi ne yapmaliyim .yardimci olursaniz sevinirim .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 3g ise pin sifresidir. Sayet pin sifresi degilse telefon kilididir.

   Sayet elinizde oncesine ait yedek varsa ona donun (restore).

   Yoksa Dfu moda alip oradan sifirlamaniz gerekir.

   Sil
 88. ii günler bnm cihazım iphone 4 5.1.1 güncel jailbreak yaparken absnteyi clştryorum ancak jailbreak butonu calışmıyo itune te bu bilgsyarımda yok olması gerekiyo mu bşka bir pc de yedekledim cwp werrseniz cok sewinirim

  YanıtlaSil
 89. 4S 5.1.1 var daha önce hiç jb ypmadım internette falan kullanışlı, işe yarar diyorlar sizce de yükleyeyim mi?

  YanıtlaSil
 90. MERHABA.yedeklemeyi yaptım güncelleme de güncel."absinthe.exe programını çıkardım.fakat siyah bir ekran geldi ve sonunda ekran gitti ve yazdığınız ekran gelmedi.sorun nerde?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Calistirdiginiz dosya orada bir klasor olusturdu. Oranin icinde bir tane daha absinthe.exe dosyasi var, ona tiklayacaksiniz.

   Sil
 91. 3gs aldım 2.el 5.1.1 güncelledim hiçbir sorun çıkmadı. daha önce jb yüklendiğini bilmiyorum yüklesem sorun çıkar mı? birde en baştan tekrar yazarmısın? yorum çok fazla çok acemiyim kafam karışıyor. teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ustunde Cydia diye bir program yoksa jailbreak yapilmamistir. Zaten yapilmissa uyari veriyor, daha once jb yapildi diye.

   Kisaca sorun olmaz.

   Sil
 92. Absinthe 2.0.4 ile jailbreak yapmaya çalıştığımda (yönetici modundada çalıştırdım) telefonunun dfu moduna geçmesine rağmen program dfu moduna geçtiğimi algılamıyor yardımcı olabilirseniz sevinirim. - iphone 4s 5.1.1. (9B206) , itunes 10.6.3 en güncel versiyonunu kullanıyorum işletim sistemim windows 7 ultimate 64bit

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Direkt olarak taktiginizda itunes bilgisayari taniyor ve esitleme yapabiliyor musunuz?
   Eger yapabiliyorsa o zaman restore yapip tekrar deneyin, duzelmesi gerek.

   Sil
 93. her şey hoş güzel de şu linkleri neden infiremiyorum.
  Bu web sayfası kullanılamıyor... uyarsı alyrum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Indirme linklerini simdi kontrol ettim, herhangi bir sorun yok.

   Sil
 94. sim kilitli iphone 4 bi cihazım var güncelleme yaptım ve telf artık operatör bulamıyor. bunun için yapılacak bisey varmı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef benim bildigim kadariyla, yapilabilecek bir sey yok.

   Sil
 95. ben jb yaptım ancak ekrana simgesi geliyor tıklayınca acılmıyor ama kayıtlı bolumlerde acık gorunuyor tekrar jb yapayım derken
  error:device already jailbroken detected untether
  hatısı alıyorum yardım ede bilirmisiniz acaba simdiden tşk ederim

  YanıtlaSil
 96. ipad için işlem nasıl yapılıyor,çünkü ipad3 bilgisayara bağlanamıyor bildiğim kadarıyla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayni sekilde yapiliyor. iPad bilgisayara baglaniyor.

   Sil
 97. admin bu hatayı verdi ne yapmam lazım ?
  http://a1208.hizliresim.com/10/h/bwywy.png

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sifre korumasini kaldirip tekrar deneyin. Ekran kilidi icin sifre koymus durumdasiniz.

   Sil
 98. suat bey bende sim kilitli apple 4 8gb var yalnız ekranda ios 5.1.1. kullanıyorsunuz diyor bunu nasıl kırdıracagım beni bilgilendirirmisin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Iphone 4 icin operatorden sim kilidi alma disinda bir kirilma yontemi varsa bile ben bilmiyorum 5.1.1 ustunde.

   Baseband numaranizla birlikte google'da arama yapin.

   Sil

Blog Listem