Pages

bilgi paylaşım ve yayım hattı:
iphone, ipad, ios, cydia, apple, android, ics, installous, gezi, driver, linux, oyun

30 Eylül 2011 Cuma

Askerlik boy kilo farkı, asker hastanesi, tehir/erteleme

 
Bir önceki yazımda Çarşamba gideceğimi yazmıştım. Netekim gittim de. Olaya kaldığımız yerden devam edersek.

Askerlik şubesinden Gümüşsuyu Asker Hastanesine Cuma günü saat 10:00 için randevum alınmıştı zaten. Elime ağzı kapalı ve mühürlü zarf verilmişti. Cuma günü geç kaldım veryansınlarıyla birlikte Taksim'e ulaştım.

Hastane Atatürk Kültür Merkezi'nin sağından devam eden, yani İTÜ kampüsüne doğru inen yerde. Beş dakikalık bir yürüyüş neticesinde Miralay Şefik Bey Sokaktan sola giriyorsunuz. İlk gördüğünüz girişte göreceğiniz üzere girişler ileridendir yazısı var. Bir dakikalık daha yürüme sonrası askeri kontrol noktalı girişe geliyorsunuz. Kapıdaki askerlere bir şey demenize gerek yok. Elinizdeki zarfla direkt olarak dalın içeri.
Poliklinikler  sağ tarafta. Polikliniklerin bulunduğu binaya girdikten sonra direkt yapmanız gereken şey ilgili polikliniğe gitmek oluyor. Randevu saatiniz kaç olursa olsun hemşireye elinizdeki zarfı teslim ediyorsunuz. Fotoğrafları size veriyor ve bunları saklamanızı istiyor. Yanınızdan ayırmayın fotoğrafları daha çok ihtiyacınız olacak onlara.
Bir çıktıya belgelerinizi ekleyerek bir üst katta bulunan Sıhhi Kurul'a (kapısında böyle yazıyor Sağlık Kurulu olarak söylüyorlar) yönlendiriyor sizi. Bir üst katta merdivenlerden çıktıktan sonra tam karşınızdaki kapı oluyor burası. Sıhhi Kurul Sekreterliği yazıyordu yanılmıyorsam. Burada kilonuz ve boyunuz ölçülecek.
BURASI ÇOK ÖNEMLİ! Burada boyunuz ve kilonuz ne ölçülürse o olacak. İlgili kişi çok dikkat etmeden yapıyor işlemleri. İç çamaşırı hariç her şeyinizi çıkarıp öyle çıkıyorsunuz tartıya. Nasıl durduğunuzun çok önemi yok (benim boy askerlik şubesinden bu yana santimlerce kısaldı). Kambur durarak boyunuzu kısaltmak isterseniz buyrun yol sizin (böyle bir şey önermiyorum pek tabii ki!).

Orada yazılan ve imzalanan belgelerle birlikte aşağı iniyorsunuz. Hemşireye bu belgeleri teslim ediyorsunuz. Sizden fotoğraf istiyor (yanlış hatırlamıyorsam 1 adet). Daha sonra dışarıda beklemeye başlıyorsunuz.
Sıranız geldiğinde isminiz söyleniyor. 10:00 randevusuna tam 10:05'de hastanede olup evrakları teslim ettikten sonra -10:15'de yukarıdaki tartıyı hallettim- 11:10 gibi girebildiğimi arada not olarak belirtmek isterim.
Demem o ki randevunuzun saati kaç olursa olsun işlemleri bir günde bitirmek istiyorsanız biraz erken gidin. Ne kadar erken o kadar iyi. Sabah 08:30'da açıldığı yazılsa da 09:00'da açılıyormuş poliklinikler. Öğleden sonra ise 13:00 yazmasına rağmen yine 30 dakika rötorla 13:30'da o da şanslıysanız açılıyor.
Dışarıdaki bekleme neticesinde isminiz söylenince içeri giriyorsunuz. Doktor boşalınca içeri geçiyorsunuz. Doktor size "ne hastalığın var?" diye soruyor. Benim gibi boy kilo farkıyla ilgili olunca "bir sorunum yok!" gibi abidik bir cevap verebilirsiniz, zaten sizi dinlemiyor ne derseniz deyin bu noktada.
Sonra ölçülen değerlere bakıyor ve bir önceki çizelgedeki değerlerle karşılaştırıyor.
Neticesinde sadece "tamam!" diyerek sizi hemşirenin yanına geri postalıyor. Hemşire belgeleri imzalayıp mühürlüyor ve onay yaptırmanızı istiyor.
Burası ise girişin tam karşısında bulunan randevu bölümü. Ortada saatler yazan buzlu cama vereceğim diye beklemeyin. Randevu kısmındaki (yani en soldaki bölme) memura belgelerinizi verin ve buzlu camın üstünde yazan teslim saatlerinden en yakını hangisi ise o zamana kadar bekleyin. Belgeler topluca imzaya götürülüyor ve neticesinde 20 ila 45 dakika içinde (o camın üstünde yazan saatte) okunarak dağıtılmaya başlanıyor.

Belgenizi imzadan aldınız bu defa yukarı kata gidiyorsunuz tekrar. Sıhhi Kurul Sekreterliğindeki memura belgelerinizi veriyorsunuz. Artık etraf civcivlendiği için işlemleri yaptırmanız da uzun sürmeye başlıyor. Sizden duruma göre değişen adette fotoğraf istiyor (2 adetti benim için). Fotoğrafları verdikten sonra belgelere parmak izi (her iki elinizin başparmağıyla) istiyor. Kırmızı iğrenç kolay kolay çıkmayan ve sizi kurbanlık koyun gibi hissettiren bu parmakizi işlemi sonrası tekrar aşağı kattaki onay kısmına gidiyorsunuz.
Bir önceki aşamadaki gibi belgelerinizi verip geri gelmesini bekliyorsunuz. Sonra bu belgelerle hemşirenin yanında soluğunuzu alıyorsunuz. Ben alamamıştım çünkü 12'ye 10 kala poliklinik kapanmıştı. Oh ne ala dediğinizi duyar gibiyim, lütfen böyle şeyler söylemeyin çok çalışıyor buradaki memurlar!

Neticede her ne olursa olsun belgelerinizi hemşireye verdiğinizi kabul ediyorum. Dışarıda bekleme olayına geri dönüyorsunuz.
Sıra size geldiğinde yine isminizle çağrılıyorsunuz. Doktorun yanına giriyorsunuz. Doktor size aşağılayıcı bakışlar altında sanki askerlikten kaçmak istiyormuşsunuz gibi konuşmaya başlıyor. Aldırış etmeyin, tehditlerine de aldırış etmeyin. Daha evvel dediğim gibi siz ne söylerseniz söyleyin o kendi bildiğini söyleyecek ve sizi duymayacak bile. Moralinizi ve sinirinizi bu "şahıs" yüzünden bozmayın.

Oradan çıktığınızda sizin askerliğinizin durumu aslında netleşiyor. Benim durumum için "Seneye tehir" yazılı belgenin kısmen süslenmiş bir halinin çıktısını vermişti doktor...

Doktor sonrası tekrar hemşirenin yanındasınız. Sizden yine duruma göre değişen sayıda fotoğraf istiyor. Ardından belgeleri yukarıdaki Sıhhi Kurul Sekreterliğine götürüyorsunuz. Benim durumumda Acil hasta çıktığından akşam saat 16:30 olduğundan belgeleri kabul etmediler (mesaileri çok uzuuun canımmm).

Şayet belgeleri öğleden önce yetiştirebilirseniz 13:30'da başlayacak olan Kurul Heyeti toplantısına yetiştiniz demektir. Yoksa 2 gün sonra geri geleceksiniz.

2 gün sonra derken şunu kastediyorum. Kurul haftanın 3 günü toplanıyor; Pazartesi, Çarşamba ve Cuma. Hepsi öğleden sonra toplanıyor. Sonraki günlere kalırsanız sabahtan gitmeyin boşuna. Direkt olarak 13:30'da gidin. Bir diğer mevzuu da illa sonraki kurul toplantısı günü gideceksiniz diye bir şart yok. Ben geçtiğimiz Cuma (23 eylül) gitmiş ve işlemleri yetiştirememiştim. P.tesi (26 eylül) günü gitmedim, onun yerine bugün (30 eylül) gittim. Niye bugüne kadar gelmedin diyen olmadı. Oradaki sevkiniz toplamda 1 ay geçerli oluyor ama bu askere sevk tarihlerini geçirmemeniz gerektiği gerçeğini değiştirmiyor. Burada şunu demek istiyorum. Örneğin Aralık celbine gitmek istiyorsanız askerlik şubesine tüm evrakları teslim etmeniz için gereken süre 21 Ekim (yanılmıyorsam) ve benim Asker Hastanesi'ne sevkim 26 Eylül olsaydı en geç 19 Ekim gibi bir tarihe kadar hastanedeki işlemleri halletirmem gerekiyordu. Neyse zaten siz imkan bulduğunuz ilk gün gidin. Doktor size muayene sırasında orada tekrar tartılabilirsin vs gibi şeyler söylerse bile aldırış etmeyin zira tartmıyorlar. Sizin yüzünüze bile bakmıyorlar kuruldakiler... Neyse sinirlerim hopluyor bu mevzuyu anlattıkça.

İsminiz söylendi ve heyetin karşısına çıktınız. Adı şu, soyadı bu olan Yedek Subay adayı vs gibisinden birisi bir şeyler okuyor siz mal gibi dikiliyorsunuz orada. Sonra doktorun sizin için süslü cümlelerle yazdığı hazır metinden kopyalama karar neyse onu onuyorlar. Kiloyla ilgili kısmı biliyorum sadece ama diğerlerinde de çok farklı olduğunu zannetmiyorum. Kısaca doktor ne yazarsa o. Sizin açıklama yapma, itiraz etme vs gibi şansınız bu aşamada yok (sonra askerlik şubesinde itiraz edebilirsiniz burada boşuna nefesinizi tüketmeyin).

İşlem bitti mi? Pek tabii ki hayır. Hemen size sonuç belgesini vermiyorlar. Belirlenen saatte (benim durumumda 15:00'da) topluca dağıtım yapıyorlar belirlenen yerde (kafetaryanın önü veya hastane girişi). Buradaki belgeniz tek sayfalık bir şey.
Bunu alıyorsunu hastanedeki işleriniz bitti. Askerlik şubenize geri giderek bu belgeyi veriyorsunuz. Şayet tehir aldıysanız birkaç form işi daha var. Oradaki sivil memur o belgeleri hazırlayıp size imzalatıyor. Sonra şube komutanına imzaya gidiyorsunuz. O da iğleneyici bir şeyler söylüyor siniriniz daha çok hopluyor ve en nihayetinde işlemleriniz bitti.

Seneye kadar bekleyebilirsiniz veya hayırlı teskereler... Ben 2012 senesi Temmuz ayının başına kadar askerlik şubelerine gidip askerlikle ilgili işlem yaptıramıyorum. Kilo aldım geldim yok! Bekleyeceksin! Lan! Neyse...

75 yorum:

 1. hayırlı olsun arkadasım.benim sorum olacak cevaplarsan sevinirim.ben 91/4 gittim ve acemi birliğinde yemin ettikten sonra kilo fazlalığından 3 ay hava değişimi aldım.daha sonra mart ayında hava değişimim bitince askerlik şubesinin sevk ettiği hastane tarafından 2. 3 aylık hava değişimi aldım ve 20 haziranda tekrar muayeneye gidecem.hazirandaki muayenede elverişsiz raparu alabilir miyim.boyum 1,69 kilom ilk muayenede 102 ikincide ise 104 cıktı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Normalde almaniz gerek ama bir sefer daha git gel yapabilirler. Bu konuda net bir bilgi bulamadim. Kolay gelsin, umarim daha git gel yapmazlar.

   Sil
 2. Benimde boyum yaklaşık 1.85 kilom ise 128 elverişsiz raporu mu alırım ?

  YanıtlaSil
 3. Hocam ben 2011 temmuzda kilo fazlalığından gümüşsuyundan 1 yıl erteleme aldım.Benim ilk muayenemdi benle beraber 2. sefer girenlerede erteleme verdiler.Fakat geçen sonbahardan sonra 2. seferde bir sürü kişiye çürük verildiği söylendi farklı hastanelerde.Biraz yumuşama olmuş bu konuda bir bilgin varmı?Gümüşsuyunda böyle birşey varmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuda bir bilgim yok.
   Olay tamamen doktor bazli oldugundan doktor degisimi neticesinde boyle bir sey olmus olabilir. Bilemiyorum.

   Sil
 4. 1. muayenede kolay kolay çürük vermiyorlar. çünkü yönetmelik enaz 1 yıl ertesi yıla bırakma işleminden sonra uygulanır yazıyor. bana şimdi 31.10.2013'e kadar tecil verdiler. seneye ben 31 ekimden önce mi gidip muayene olmam gerekiyor. mesela temmuzun ortalarında gitsem muayene olmaya oluyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tecil verilen kagitta ne zaman gidebileceginiz yaziyor.

   Siz de benimle ayni donem icin basvurmus olsaniz gerek (tarihten boyle bir cikarim yaptim), oyle oldugundna 1 temmuz 2013'den evvel askerlik subesine gitmeniz bir sey ifade etmeyecektir.
   Dedigim gibi verilen belgede yaziyor hangi tarihler arasinda askerlik subesine gideceginiz.

   Sil
 5. mrb benim boyum 1,79 kg 48 kğ sizde benim durumum ne olur cevap verirseniz memnun olurum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Normal sartlarda tehir almaniz gerekir.

   Sil
 6. Merhabalar,

  Öncelikle bu kadar detaylı yazılar yazdığınız için çok teşekkürler.

  Kendi durumumu ifade etmem gerekirse,

  Yüksek lisansta 6 yarıyılımı doldurduğum için öğrencilik haklarından faydalanamıyor ve sevk tehir işlemimi bu yolla yapamıyorum. Yalnız boy-kilo orantısızlığım var. Boyum 1.70, kilom 105. Tecilim 13/08/2012 tarihinde doluyor. Benim boy-kilo farkından dolayı erteleme alabilmem için askerlik şubesine ne zaman ve ne için başvurmam gerekli? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herhangi bir sekilde basvurmaniza gerek yok. Normal sevk islemleri icin gidiyorsunuz, sayet onlar gerekli gorurse sizi saglik durumundan erteliyorlar. Bunun garantisi yok.

   Sil
 7. yazıyı ve yorumları okudum bende şöyle abes bir durum oldu arkadaşımla gittim askerlik şubesine onun boyu : 1,77 kilosu : 104 adamı direk sevksiz felan aldılar , benim boyumda : 1.82 kilom : 110 geldi memur dediki seni askeri hastehaneye sev etmek zorundayım anlamadım gitti askere gitmek istiyorum almıyorlar bir sürü gitmemek isteyen var onları alıyorlar :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Burada bir anormallik goremiyorum.

   Onun icin 105kg ust sinirken sizin icin 109kg gibi gorunuyor. Bu yuzden boyle bir sonuc cikmasi normal. Kaldi ki askerlikte mantik aramayacaksiniz.
   Gecmis olsun, 1 sene beklemeniz gerekiyor artik.

   Sil
 8. Merhabalar

  Hocam benim merak ettiğim hastanedeki tartı normal tartımı yoksa antika gibi mi :) yani boyu falan nasıl ölçüyolar ?

  Birde kilom boyum normal çıkarsa kurula falan çıkmama gerek yok dimi:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İstanbul'da askerlik şubesinde de asker hastanesinde de antika boy kiloyu beraber ölçen tartılardan var.

   Zaten askerlik şubesinde anormal bir durum olmadığı takdirde ölçüm bile yapılmıyor. Öyle olunca da kurulu bırakın asker hastanesine bile gitmiyorsunuz.

   Sil
 9. merhaba boyum 186 kilom 132 geçen sene 1 yıl erteleme verdiler bu yıl ocakta gideceğim tekrar sizce yine ertelememi yoksa çürükmi verirler bu yıl bide diyelim çürük verdiler 1 sene sonra falan zayıflarsam şayet askere alırlarmı zayıfladın gel bakalaım falan derlermi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu tamamen sizi muayene eden doktorun insiyatifinde bir olay. Genelde 3 seneden evvel askerlige elverisli degildir raporu verilmiyor. Kisaca "kisisel" tahminim bir sene daha tehir alacaginiz.

   Askerlige elverisli degildir raporu aldiktan sonra askerlikle ilisiginiz kalmiyor. Yani sizin deyiminizle curuk verdikleri anda kilonuzdaki degisim onlari ilgilendirmiyor.

   Sil
 10. Hocam bir sorum daha var.İlk önce sağlık ocağına mı gittiniz ? Yoksa direk hastaneye mi:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazimin birinci bolumunde bunlari anlattim.

   http://birhelkedolusubilgi.blogspot.com/2011/09/askerlik-sevk-islemleri-gerekli.html adresinde "Üçüncü Bölüm: Belgeler Hazır, Şimdi Ne Yapacağız?" kisminda bu konuda bilgi alabilirsiniz.

   Yine de sorunuza yanit olmasi adina: once subede olcum, sonra saglik ocagi, en son olarak gerekli gorulurse asker hastanesi.

   Sil
 11. Baba benım boyum 1.68 kılomda 51 beni alırlarmı 3 saat sonra muane olmaya gıdıcem:S

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kilonuzla alakali bir engel yok. Baska bir probleminiz yoksa simdiden hayirli teskereler.

   Sil
 12. benim de yaş 30a dayandı. 180 boy kilo 58. beni de alırlar mı askere hemen?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 58 kilo olarak hastaneye sevk edilebilirsiniz ama edilseniz bile muhtemelen askere alinirsiniz.

   53 kilo ve alti olmaniz durumunda tehir almaniz olasi.

   Sil
 13. Merhabalar benim boyum 190 kilom, 145 ve düztaban'ım ne kadar erteleme verirler toplam olarak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Boy kilo dengenizden oturu tehir alirsiniz muhtemelen. Duztabanlikla ilgili kademeler var. Yani yurumeyi engelleyecek kadar kotu durumda olan duztabanlari almiyorlar. Onun disinda herhangi bir sorun yaratmayan duztabanlik askerlige elverislilikle ilgili degil.

   Kisaca: kilodan eminim ama duztaban mevzusundan cok emin degilim.

   Kolay gelsin.

   Sil
 14. konuyu canlandırmak gibi olmasın ama benim boyum 186 kilom kıyafetlerler 62-59 arasında değişiyor sence benim durumum ne olur ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Askerlik subesindeki tartida boyunuz ve kilonuz uygun cikmazsa asker hastanesine sevk edilirsiniz ama dedigim gibi 186 boy icin tehir siniri 58 kilo. siz bunun ustunde olursaniz veya boyunuz daha ust olarak olculurse o vakit askerlik yapmaniza herhangi bir engel yok demektir.
   Asker hastanesi ve diger konular hakkinda yazinin ikinci bolumunu de okuyun. Daha ayrintili fikir verecektir size.

   Sil
 15. hocam benim boy 1,80 kilo 110 askerlik şb gitsem sevk yaparlarmı birde senin dışarıda ki tartınla askerdeki tartı arasında kilo oynaması oluyor mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kilo fazlasi konusunda %100 bilgim yok. Sizin icin 107 ve ustu tehir demek olmali ama dedigim gibi %100 emin degilim.
   Askerlik subesi sonrasi bilgilerinizi paylasirsaniz bizler de ogrenmis oluruz.

   Sil
  2. hocam ben askerlik şubesini gitim hasteneye sevk etildim 173 109 geldi askeri doktor munahenesinde elbiseleri cıkırayıyorlarmı

   Sil
  3. Yazıda da söylediğim gibi sadece iç çamaşırınız kalacak şekilde soyunuyorsunuz asker hastanesinde.

   Sil
 16. Merhabalar Suat Bey;

  Boyum 1.80 kilom 120, iki defa çürük verdiler ve 3. sefer yine gideceğim değişen bir şey yok. Sizce komple muaf olmam durumum nedir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Normal sartlarda muaf olmaniz olasi ama askeriye ve kisisel tutumlar cok on planda oldugundan hicbir seyin garantisi yok. Gittiginiz Asker Hastanesindeki doktorun tutumuna bagli tam olarak netice.

   Kisaca; emin olun kimse bilemez bunu. Simdiden kolay gelsin.

   Sil
 17. Merhabalar boyum 174 kilom 105 tehir verirler mi acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kilo fazlasi konusunda %100 bilgim yok. Sanirim sinirdasiniz. Muhtemelen tehir aliyor olmaniz gerek ama dedigim gibi %100 bilgim yok bu konuda.
   Askerlik subesi sonrasi bilgilerinizi paylasirsaniz bizler de ogrenmis oluruz.

   Sil
 18. arkadaşlar çokta şey etmeyin ben 187 boy 149 kilo ile gittim askere :) çokta güzel zayıflatıveriyolar 84 kilo geldim askerden :)

  Ankara'da oldum muayenemi ve 3 sene önce gittim iyiki de gitmişim.. kilomdan kurtuldum çok iyi oldu çokta güzel iyi oldu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sen kendin gitmek istedin heralde muayene esnasında bu şekilde ?

   Sil
 19. Ben bugun gumussuyunda heyete giricem 1.30 da doktor erteleme yazdi boy 181 kilo 131 52 kg frk var ama erteleme yazdi adam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Askerlige elverisli degildir diye ilk seneden verme gibi bir durumlari yok zaten. Normali bu.

   Sil
 20. selam arkadaşlar boyum 176 kilom 115 askere alırlar mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erteleme almaniz gerek normal sartlarda ama yazi icinde de dedigim gibi Askeri mantik...

   Sil
 21. cevap vermekten sıkılmışsınızdır ama . çizelgeye bakmama rağmen içim yine de rahat etmedi. boyum 173 kilom 50 . kendimi iyi hissediyorum ama yinede sağlık ocağındaki aile hekimi beni devlet hastanesi iç hastalıklara gönderdi. bu şubat alımında gitmek istiyorudum. bir sorun çıkabilir mi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sinira cok yakinsiniz ama aile hekiminin ic hastaliklari uzmanina yollamasi enteresan. Normalde sadece olcumleri yapip sizi askerlik subesine gondermesi gerekirdi.
   Bilemiyorum sonuc ne olur. Sonucu bizimle de paylasirsaniz hic yoktan ileride diger arkadaslarda yararlanir.

   Iyi sanslar. Simdiden iyi tezkereler.

   Sil
 22. Hocam merhaba.Ben tüm işlemleri mi hallettim.25 Ekimde askerliğimin nereye çıkacağını bekliyorum.Askerliğe teslim olurken kilo ölçüyorlar mı şu an boyum 1.73 kilo:108 sınırdan 7 kilo fazlayım(burdan hesaplayabilirsiniz- http://www.istahed.org.tr/askerlik.php )Birliğe teslim olduktan sonra beni geri göndermezler değil mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Askerliğe teslim olurken herhangi bir ölçüm yok. Oradayken siz hastaneye bu konudan gitmek istemediğiniz sürece veya birisinin bu dikkatini çekmediği sürece -ki genelde çekmez- kilodan ötürü herhangi bir sorun yaşamazsınız.
   Kilodan ötürü hava değişimi almak mümkün diye de bir bilgi vermiş olayım. Kısa dönem erler için 45 gün, uzun dönem erler için 90 gün askerlikten sayılan hava değişimi hakkı var...

   Şimdiden hayırlı tezkereler.

   Sil
  2. Çok teşekkür ederim geri gönderirler diye kafayı yemek üzereydim.Bu arada 3 ay hava değişimi verdiler diyelim(inşallah öyle bir şey olmaz)Kilo verdiğim anda hemen teslim olabiliyor muyum.Yoksa beklemem mi gerekiyor.Bu arada 105 kiloya düştüm :) Sizi de meşgul ettim cevabınız için tekrar teşekkür ederim.

   Sil
  3. Hava değişimi almanız kötü değil tam tersine iyi bir şey. Neticede evde geçireceğiniz süre askerliğinizden sayılıyor.
   O konuda net bir bilgim yok. Muhtemelen süre bitimine kadar bekleniliyordur. Kilo ile ilgili genelde aylık hava değişimi veriliyor diye biliyorum. Yani 1 ay sonra gidiyorsunuz baktırıyorsunuz.

   Sil
 23. Saçlarım kısayken boyum 1.84 civarıydı +-1 diyelim ortalama.neyse boy kilo muhabbeti için saçlarımı kesmemi isterler mi ? şuan bakaya durumundayım yeni karar çıkmış gbtlerde yakalananlar şubeye gönderilecekmiş.Daha önce ertelemek için gittiğimde de saçım uzundu sorun olmadı.Kilom en son ölçtüğümde 56-57-58 dolaylarındaydı.Kıyafetli mi ölçüyorlar kiloyu?Boyu ayakkabıyla mı ölçüyorlar?Diyelim ki 1.84 çıktı boyum kilom kaç çıkarsa ertleme alabilirim? Zahmet olmazsa tek tek cevap yazar mısın sorularıma?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tüm sorularınızın aslında yanıtı yazının içinde mevcut. Keşke okumuş olsaydınız.

   1) Saçlarınızla boyunuzun arasında en fazla 1 cm oynar. O kadar ayrıntıcı değiller.
   Askerlik şubesinde ve Aile hekiminde muhtemelen kıyafetli ölçülürsünüz (ben öyle ölçülmüştüm), o tamamen onların insiyatifine kalmış, askerlik şubesinde kesin kıyafetli de aile hekiminde belki söylerseniz kıyafetsiz ölçülebilirsiniz bilemiyorum.
   Asker Hastanesinde kesinlikle sadece iç çamaşırınız varken tartılıyorsunuz.
   Kıyafetlerinizi çıkartıyorsunuz, ayakkabınız ve saatinize kadar. Her şey çıkıyor. Sadece donunuz kalıyor.

   2) http://www.istahed.org.tr/askerlik.php adresini paylaşmış arkadaşlardan birisi. Buradan direkt olarak değerlerinizi girip görebilirsiniz durumunuzu. Verdiğiniz bilgilere göre erteleme ALMAMA ihtimaliniz var.

   Genelde boyu daha az ölçüyorlar. Yani normalde 184 iseniz 181'e kadar düşme ihtimaliniz var (dik durmaya gayret edin). En kötü ihtimali düşünerek konuşursak 181'e 53 kilo olmanız durumunda asker hastanesine sevk olursunuz, oradan da 1 sene tehir alırsınız.
   184 ölçecek olsalar 55 kilo olmanız durumunda asker hastanesine sevk olursunuz ve yine muhtemelen 1 sene tehir alırsınız.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   Sil
  2. oldunuz teşekkürler şimdilik :)

   Sil
 24. 2012 eylul ayında 2013 ocak-şubat dönemine ertleme almıştım. 2013 de yine erteleme aldım. bakalım 2014 ocak-şubat ayında ne olacak. 5 seneye kadar dolu var deniyor ama...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle, 5 seneye kadar yolu var. Askere gidip gelmiş birisi olarak her halükarda yılmamanızı öneririm. "Amaaan" demeyin.

   Sil
 25. merhaba arkadaşlar. ben 15 ağustosta istenilen belgeleri vermedim yeni düzenlemeden sonra. malum şimdi bakaya düzenlemesi de geldi.
  ben borçlarımdan ötürü (biliyorum ki bu benim problemim) askere gitmek istemiyorum. gidersem çok büyük sorun yaşayacağım.

  2 sorum olacak buna bağlı olarak:
  1) benim boyum 173, kilom 50. bu durumda erteleme verirler mi?
  1) 15 ağustosta diplome vs. istenilen belgeleri vermediğim için bakaya düştüm haliyle. Şimdi ben kendim şubeye gidip belgelerimi vermeye ve başvurmaya gitsem; gitmeden önce aile hekimine görünmemde sakınca olur mu? ya da askeriye de sağlıkla ilgili ne işlemler görürüm.

  cevap verirseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1) Kilo azlığınız var ama sınırdasınız. 48 kilo altında olmanız durumunda asker hastanesine sevk oluyorsunuz.

   2) Aile hekimine normal şekilde gitmiş olursunuz. Yani askerlikle ilgili olmamış olur. Burada amacınızın ne olduğunu anlayamadım.
   Askeriyede sağlıkla ilgili ne göreceksiniz? Tam anlayamadım bu noktayı.

   Sil
  2. yani bakaya kaldığım için, aile hekiminden alacağım rapor gereksiz duruma düşer ve bu durumda askeri hastanelerde herhangi bir muayneden geçer miyim? onu sormuştum.

   cevap için teşekkür ederim. 1 sene erteleme almam yeterli olacak benim için. umarım alabilrim.

   Sil
 26. Selamlar,
  Ekşideki entrynizi görüp geldim. Tabloya bakmama rağmen içim rahat etmedi.
  1995 doğumluyum ve okulum yok, askerlik kontrolüne hangi yıl gidiyorum?
  Boyum 172 kilom 45. Boyuma göre kaç kilo olursam askere alınırım? Ve askere alınmamam için minimum kaç kilo olmam gerekiyor?
  Boy ölçümlerinde bu konuda yapacakları eksik ölçümleri de dikkate alıp cevap verir misiniz? Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2014 yılı içinde muayene olup 2015 yılında asker olursunuz normal şartlarda.

   Yapılacak eksik ölçümleri bilebilmem takdir edersiniz ki mümkün değil. Kendi tecrübem üstünden yardımcı olmaya çalışıyorum daha ziyade. Burada da anlattığım gibi genelde boyu biraz daha kısa ölçme ve kiloyu da elbisesiz olmaktan ötürü daha az ölçme durumları söz konusu. Benim durumumda boyu hep eksik ölçtüler.

   Kısaca buradan hareketle boyunuzu 170 olarak ölçerlerse 44 kilo veya altında olmanız durumunda asker hastanesine sevk edilirsiniz. Neticesinde de muhtemelen 1 sene tehir alırsınız.
   Şayet geçerli ve mantıklı bir planınız yoksa erkenden askere gidip bitirmenizi öneririm. Bir sene sonra alacağınız birkaç kilo veya görevlinin az/çok ölçüm yapmasıyla ansızın askere gitme riskiniz her daim var. Nacizane görüşüm bu yöndedir.

   Sil
  2. Maalesef, yazılımcıyım ve ailemde benim haricimde çalışan yok. O yüzden gidersem çok büyük bir sorun oluşuyor. Peki ilk muayenede tehir alırsam 2. sene önceki ölçüme göre 2-3 kilo zayıflarsam askerlikten muaf olabilir miyim?

   Sil
  3. %99 hayir. En az 3, ortalama 5 senesi var cok ekstrem bir durumunuz yoksa. Genelde kilo azliginda doktorlarin bakis acisi pek iyi yonde olmuyor.

   Sil
 27. Suat Bey, öncelikle tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler. Bugün aile hekimliğinde boy+kilo ölçümüm yapıldı. Yaş 29 Boy 168, Kilo 107 çıktı. 3 gün sonra heyete gireceğim. Daha sonra Ocak 2014te geleceğimi söylediler. Sorum şu yönde, Şimdi 3 gün sonra heyete gireceğim bu 1, sonra Ocak 2014te gireceğim bu da 2. İlk muayenede 39 ya da 40 kg fazlam var, ikincisinde diyelim ki 42-43 çürük alabiliyor muyum? Ayrıca üçüncü seferde çürük verildiği söyleniyor. Bu yol üzerinden gittiğimizde 2015 Ocak mı olacak 3. muayene tarihi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muayeneler eskiden tam 1 sene sonrasına veriliyordu. Yeni düzenleme sonrası sene başlarına alınmış (öyle denildi bana).
   Bunun dışında bu konuda mantık işlemiyor maalesef. Bir şeyin garantisi de yok. 6 senedir tehir alan tanıdığım insanlar var.
   Kısaca 1-2 veya 3. seferde alacağınıza dair hiçbir garanti yok. 5 seneye ve hatta fazlasına imkan tanıyor hali hazırdaki düzenlemeler. Genel işleyiş ise 3. senede askerliğe elverişli değildir verilmesi üzerine ama dediğim gibi garantisi yok.
   Evet, yeni bir düzenleme gelmezse 3. seferiniz Ocak 2015 olur.

   Sil
 28. şubatta askere gidecem 1-2 kilo fazlam var acemilikte ilk girişte muayenede sıkıntı yaratır mı ?

  hava değişimi almak istemiyorum gittim mi askerliğimi yapıp gelmek istiyorum ....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Askerlikte acemilik muayenesinde tartılmıyorsunuz.

   Sil
 29. askerliğime karar aldırdım tekrar tecil ettirebilir miyim ? lise mezunuyum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bildiğim kadarıyla maalesef hayır. Yine de isterseniz askerlik şubesine gidip bir sorun.

   Sil
 30. merhaba üstad ;

  yaşım 26 boyum 186 kilom sadece (iç çamaşırı ile):) 119 tam terhis almam için bu kilo yeterlimi birde sol gözüm %10 gibi görmüyor yüzleri seçemiyorum elimle kapattığımda ... muayene aşaması askerlik şubesinde beyanımla mı olacak yoksa rutin muayene uylamasındamı gözümdeki problemi ileteceğim şimdiden teşekkür ederim emeğine sağlık..

  S.A

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kiloyla ilgili tek tek soru sormayın lütfen arkadaşlar. Benim de bildiğim listelerden ibaret. Normalde bayağı bir fazlanız var. Tam terhis diye bir şey yok. Kilo azlığı veya fazlalığından kurulun vereceği rapor dışında hiçbir şeyin garantisi yok. O an kuruldaki kişiler yani doktorlar ne düşünürse o. 3 yılda da olabilir tek seferde de olabilir. Çok ama çok aşırı bir kilonuz yok (listelere göre konuşuyorum. 5 kilo verseniz askere bile alınabilirsiniz).

   Gözle ilgili olarak sizin belirtmeniz gerekiyor. Yani bir sorununuz var mı dediklerinde gözümde %10 görme kaybı var deyip elinizde daha önceden bu konuda ne kadar belge varsa onları da götürün.

   Sil
 31. Hocam bır seyı cok merak ettım bilginiz varsa paylasırsanız cok sevinirim.Tehir aldığınızda herhangi bir yurtdışı çıkış egeli vs. gibi durumlar söz konusu oluyormu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herhangi bir problem olmaz zira tehir denilen şeyin mahiyeti genel olarak izinli sayılmanız. Aynı tecil gibi düşünebilirsiniz.

   Sil
 32. Benim arkadasin boyu 172 kilosu 50 bi yil önce iki kasigindan fitik ameliyat oldu ve su anda agrilari devam ediuyor beline falan vuruyor çenesinde kemik erimesi var ve ürtikeride var askerdeyken de tekrarladi pzartesi hasteneye gidecek sizce askerden muaf olma ihtimali nedir

  YanıtlaSil
 33. hocam herkez sormuş bende soruyum hemen sorumu :d 186 boy 122 kg askere gitmek istiyorum. bir kaç arkadaştan duyduğuma göre doktora gitmek istediğini söylersen musama gösterebililyorlar demişti gitme şansım nedir sizce ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oldukça düşük. Yine de şansınızı deneyin derim.

   Sil
  2. Benim boy 183 cm kilo 124 nasıl olur

   Sil
 34. Yarın askeri hastaneye gidip muayene olucam boyum 1.72 kilom şubede 101 sağlık ocağında 103 çıktı 1 kg fazlam var sanırım askere alınırmıyım çok gitmek istiyorum

  YanıtlaSil

Bu gadget'ta bir hata oluştu

Blog Listem